Czym kosmetyki naturalne różnią się od konwencjonalnych? Czy różnica kryje się jedynie w składzie, czy także w działaniu? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jakie są zalety naturalnej pielęgnacji!

Kosmetyki naturalne – czyli jakie?

Ostatnimi czasy naturalna pielęgnacja zyskała dużą popularność. Trzeba przyznać, brzmi wspaniale – naturalne znaczy przecież nie sztuczne i prawdziwe. Naturalna jest zieleń trawy, niebieskie chabry w złotym łanie zboża, zapach lasu… To słowo, które dobrze nam się kojarzy. Ale co to właściwie znaczy? Czym są kosmetyki naturalne i czy warto je stosować?

O definicji i filozofii słów kilka

Najprościej rzecz ujmując kosmetyki naturalne to takie, które bazują na naturalnych substancjach (w znacznej mierze roślinnych) lub ich pochodnych. Za tym „zwrotem ku naturze” stoi m.in. chęć ograniczenia ilości szkodliwych sztucznych substancji w naszym życiu. Na kontakt z „chemią” nasz organizm jest narażony codziennie – znajdziemy ją m.in. w żywności, środkach czystości oraz w konwencjonalnych kosmetykach. I tak, jak wiele mówi się o bardziej świadomym wybieraniu produktów spożywczych, tak samo warto zwrócić uwagę na to, co nakładamy na naszą skórę.
Dlatego też bazę kosmetyków naturalnych stanowią składniki pozyskiwane z odpowiednio dobranych upraw, a nie produkty przemysłowe. Tego typu kosmetyki mają w bezpieczny sposób wspomagać naturalne procesy odnowy naszej skóry. Ważną częścią filozofii jest też zrezygnowanie ze składników pochodzących od martwych zwierząt.

Czym różnią się kosmetyki naturalne od konwencjonalnych?

Wszystkie kosmetyki zbudowane są podobnie – zawierają substancje aktywne, emulgatory i konserwanty (tak, kosmetyki naturalne także!). Zdecydowana większość kosmetyków konwencjonalnych i wiele naturalnych zawiera również substancje zapachowe. W szamponach, żelach do mycia ciała itp. znajdziemy także substancje myjące. Skoro elementy, które tworzą kosmetyk tradycyjny i naturalny są takie same, to na czym w zasadzie polega różnica?

Do tworzenia naturalnych produktów do pielęgnacji wykorzystywane są głównie substancje pochodzące z roślin – oleje, wody roślinne (czyli hydrolaty) i pozyskiwane w ekologiczny sposób ekstrakty. Stosuje się łagodne konserwanty i środki myjące pochodzące z odnawialnych surowców. Ich chemiczne, stosowane w tradycyjnych kosmetykach, odpowiedniki to pochodne ropy naftowej (jak parafina i silikon), syntetyczne konserwanty znacznie wydłużające datę ważności i agresywne substancje myjące (np. SLS, czyli laurylosiarczan sodu). Za głównych winowajców reakcji alergicznych i nadwrażliwości uważa się obecne w kosmetykach konwencjonalnych sztuczne zapachy, które często są niezwykle skomplikowanymi substancjami chemicznymi. Zapach kosmetyków naturalnych albo pochodzi z zawartych w nich roślinnych ekstraktów, albo jest wzbogacany o nuty naturalnych olejków eterycznych. To sprawia, że pachną znacznie delikatniej, ale w zamian – są zdecydowanie bezpieczniejsze dla naszej skóry.

Dlaczego warto używać kosmetyków naturalnych a na co uważać?

Za różnicami w składzie nierozerwalnie związana jest różnica w działaniu. Kosmetykom konwencjonalnym zarzuca się bowiem nie tylko przemysłowe, drażniące składy, ale też to, że swoim działaniem jedynie „przykrywają” problemy i dają złudne efekty, wyręczając naszą skórę tam, gdzie powinna reagować sama. To dlatego przede wszystkim warto zdecydować się na naturalną pielęgnację. Dzięki swoim składom, kosmetyki naturalne mają za zadanie pobudzić naszą skórę do odnowy i wspierać zachodzące w niej procesy fizjologiczne.

Kolejną, juz wspominaną zaletą, jest to, że zawarte w kosmetykach naturalnych substancje są znacznie bezpieczniejsze dla naszego organizmu i są lepiej tolerowane przez skórę. Jednak jeśli jesteś alergikiem – pamiętaj, że substancje naturalne również mogą być alergenami. Nadwrażliwość czy reakcje alergiczne zdarzają się tutaj zdecydowanie rzadziej niż przy kosmetykach tradycyjnych, ale np. jeśli jesteś uczulona na truskawki czy niektóre zioła, pamiętaj, że ich obecność w składzie kosmetyku może spowodować uczulenie. Eksperci zalecają również, by nie stosować jednocześnie kosmetyków naturalnych i tradycyjnych.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Etykietka „kosmetyki naturalne” bywa nadużywana, ponieważ nie ma w tej chwili ścisłych regulacji prawnych dopuszczających jej stosowanie. Zdarza się więc, że jako naturalny na półki trafia produkt, w którym natury w stosunku do chemii jest bardzo niewiele. By uniknąć rozczarowania, warto przed zakupem spojrzeć na skład, a jeśli nie mamy wprawy w jego analizie – sięgnąć po produkty jednego z uznanych już na rynku producentów spod znaku eko i bio.

Czy warto więc sięgnąć po kosmetyki naturalne? Zdecydowanie!

Dobrze dobrana naturalna pielęgnacja może sprawić, że nasza skóra będzie promienna i zdrowa jak nigdy wcześniej.